Chrániče

Acerbis X-Air – Softový telový chránič

Dovolím si napísať, že som vyskúšal už zopár chráničov a mám s nimi nejakú tú skúsenosť. Či už ide o pohodlie pri nosení, alebo ochranu pri pádoch. Prešiel som si od klasických plastových “bandasiek”, cez trochu lepšie plasťáky, až po softové chrániče zakomponované v tričku Acerbis X-AIR.

Pravdou ale je, že všetky chrániče na vrch tela som nosil len s chráničom vpredu a vzadu. Ramená a lakte u mňa nikdy nezakotvili na dlhšiu dobu. Vždy mi na nich niečo vadilo. Niektoré mi nesedeli, niektoré boli zas ťažké, iné zas boli ako skleník. Niektoré boli aj tri v jednom.

Ochrana vs. hmotnosť

Na motokrose mi neprišlo potrebné jazdiť s chráničom na ramenách a už vôbec nie na lakťoch. Áno, mal som dobúchané, dodrané či spálené aj ramená aj lakte, ale prišlo mi to ako fér výmena za hmotnosť, pohodlie a hlavne voľnosť pohybu. Už keď som začal jazdiť v lesoch medzi stromami a sem tam ma nejaký opečiatkoval na ramene, začal som uvažovať, že si niečo budem musieť asi zabezpečiť. Acerbis má v ponuke presne taký istý chránič, ako nosím aj s ramenami a lakťami. No je to v tričku, ktoré je svojím materiálom určené na použitie celoročne. Aj v zime aj v teple. No a ako to poznáme, ak je niečo univerzál, tak síce toho vie veľa, no nie v tej najlepšej možnej kvalite. A tak je to aj s celotelovým soft chráničom Acerbis X-Fit. Keď ti sadne, je super, no v teple je v ňom už teplo.

Acerbis X-AIR

Práve preto Acerbis predstavil už minulý rok novinku X-AIR. Chrániče sú povkladané do trička z chladivého sieťkového materiálu. Chladivosť je cítiť už len keď si ho priložíš na predlaktie. Keď si ho oblečiem na holé telo, až mám husiu kožu. A to fakt nekecám. Aby Acerbis X-AIR dostál svojho mena, hrudný aj chrbtový chránič je dierkovaný. Samozrejme, majú najnovší certifikát EN1621 a sú vyberateľné, takže údržba je ako pri normálnom oblečení.

Po mojich predchádzajúcich chráničoch bez ramien a lakťov som pri prvom oblečení Acerbis X-AIR mal pocit, že toto u mňa nevydrží dlho a ja zostanem jazdiť stále v starom. No stačilo pár minút, chrániče sa telesným teplom prispôsobili mojej supernabušenej postave a bolo rozhodnuté. Tento chránič bude môj ďalší.

Na kantráč v Borskom som si ho nedal, lebo bolo chladno a predsa len som ho ešte nejazdil na pretekoch a neviem, prečo som špekuloval, skrátka dal som si starý X-Fit bez ramien a lakťov. No a tak som aj dopadol. Trafil som strom a rameno si nie len spálil, ale narazil tak, že to cítim ešte mesiac po pretekoch. Teraz v Skýcove bolo ešte chladnejšie, ale radšej som si dal jedno tričko pod to a neriskoval už. A fakt sa to oplatilo. Potriafal som zas požehnane stromov a aj nejaký ten pád na lakeť som si mohol odfajknúť. Kde som mal doteraz rozum? Toto som mal mať už dávno.

Záverečné zhodnotenie

Ak by som si to nevyskúšal, asi fakt neuverím, že tieto softové chrániče dokážu pobrať toľko energie a relatívne veľa toho zachrániť. Po dvoch dňoch v Skýcove som úplne v pohode a bez narazenín.

Ale kedže veľa ľudí tomu stále nedôveruje, prezradím, že sa niečo chystá a bude možnosť aj tieto chrániče vyskúšať počas jedného testovacieho dňa. Bližšie info budú čoskoro tu na stránke.

Kde sa to dá kúpiť?

napríklad tu: www.fullgas.shop/acerbis-x-air

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *