OblečeniePonožky

Nepremokavé ponožky DexShell – dlhodobé zhodnotenie

Nepremokavé ponožky a rukavice DexShell už v tíme nosíme bez mála štyri roky. Za ten čas sme ich otestovali natoľko, že sme ich zaradili aj do našej ponuky.

 

Úplne prvý test bol len obyčajná skúška vodoodolnosti v bytových podmienkach. Nepremokavé ponožky nesklamali, tak bol na rade test ohňom. Vlastne skôr ľadom. Testoval som ich vtedy pri teplote vzduchu tesne nad nulou a teplota vody bola 1,2 stupňa. Keď sa nám neskôr počasie zlepšilo a teplota klesla k -10, test sme opakovali a ponožky stále nesklamali.

Prvý ostrý test, jeho priebeh a výsledok rozhodol o tom, že si tieto ponožky našli pevnú pozíciu v našej moto výbave. Ponožky nielenže neprepúšťajú vodu, ale popri tom aj udržujú dostatočný tepelný komfort. V chladných a niekedy aj mrazivých výjazdoch sú na nezaplatenie. To je bez debaty. Viem, že pre niekoho nie je ani toto dostatočný dôvod na to, aby uveril, čo tieto ponožky zvládnu. Ale ja som spokojný.

Nepremokavé ponožky majú od prvého testu za sebou ozaj čo-to odjazdené a treba povedať, že som ich začal nosiť na terénnu motorku v podstate stále. Či už som vedel alebo nevedel, že pôjdem cez vodu. Nosím ich v podstate aj preto, lebo sa mi začali do MX čižiem zdať pohodlnejšie ako bežné ponožky. Merino vnútorná strana je dosť príjemná a dokáže celkom dobre pobrať pot a jeho hrúbka zabezpečuje aj určitú ochranu pred odretím od chráničov. Na nohy ich nedávam vyslovene len v horúcich dňoch. Zato v chladnom a mrazivom počasí sú jasná voľba.

Údržba je síce jednoduchá, ale dá sa s ňou koniec koncov aj dosť pokaziť. Ak sa totiž ponožky neperú, ako píše výrobca, t.j. pod 40 stupňov a najlepšie ručne, neagresívnymi prostriedkami, môžete si veľmi rýchlo funkciu nepremokavosti zničiť. To sa týka aj sušenia. Najlepšie je ich obrátiť naruby a nechať len tak na vzduchu odtiecť hore prstami. Nedávať na zdroj tepla a podobne.

V podstate ak sa dodržia tieto dve jednoduché podmienky, ponožky musia slúžiť dostatočne dlho nato, aby človeka utvrdili v tom, že prvotná investícia 46€ nebola vôbec vyhodená do vzduchu. Mne vydržali niečo vyše štyroch rokov intenzívneho nosenia a nemenej častého prania. Už ale začínajú na priehlavku, kde sa ohýba chodidlo, mierne prepúšťať. Ak to teda prepočítam, tak som dal ročne za ponožky vlastne 10€. To nie je, myslím, vôbec zlé.

Kompletnú ponuku nepremokavých ponožiek nájdete na: www.nepremokave.sk


Na záver ešte prikladám niečo o značke a použitých technológiách.

DexShell

je značka zaväzujúca sa k vývoju a výrobe výkonného a funkčného príslušenstva pre outdoorové a náročné pracovné využitie. DexShell produkty sú nepremokavé, priedušné a zároveň udržujú komfort pri nosení. Spolu s kvalitnými materiálmi ako sú THERMOLITE ®, COOLMAX ®, či PORELLE ® zabezpečujú požadované vlastnosti.

Coolmax

je ochranná známka a obchodný názov pre sériu vlhkosť odvádzajúcich technických tkanín vyvinutých v roku 1986. Coolmax vlákna nie sú okrúhle, ale sú mierne podlhovasté v priereze, s drážkami prebiehajúcimi pozdĺž závitov. Sú vyrábané buď v štvor- alebo šesť kanálovom prevedení. Rad blízkych kanálov vytvorí kapilárny odvod vlhkosti cez jadro a von do širšej oblasti na povrchu tkaniny, ktorá zvyšuje odparovanie. Vlákno COOLMAX® vďaka svojmu patentovanému 4-6 kanálovému profilu a vylepšenej vláknovej technológii odvádza enormné množstvo vlhkosti z povrchu pokožky na vonkajšiu stranu textílie, pričom túto rozvádza do plochy a tým zefektívňuje jej odparovanie. Svojimi mimoriadnymi vlastnosťami redukuje priamo teplotu pokožky, znižuje srdcovú frekvenciu pri telesnej činnosti a udržuje hydratáciu organizmu na požadovanej úrovni. Zabezpečuje komfort chladivého pocitu v každej situácii. Vďaka výbornej elasticite a optimálnej jemnosti materiálu vyniká vysokým komfortom a pohodlím pri nosení. Výrobky sú použiteľné celoročne na športové aktivity, bežné nosenie a oddych, ako prvá vrstva v zime, alebo jediná vrstva v lete.

Porelle membrány

sú vyrábané s viac ako 30 ročnou históriou na trhu. Spoločnosť je pravdepodobne výrobcom toho najširšieho portfólia membrán na svete – s radom membrán zahŕňajúcich:

• mikroporézna polyuretánová membrána

• hydrofilné polyuretánové membrány

• PTFE bi-komponent membrány

• sieťované polyuretánovej membrány

• priedušná membrána

• membrány odolávajúce ohňu

Porelle membrány pre šport a voľný čas zahŕňajú rad filmov (12 – 55 µm hrúbky), určené pre použitie do oblečenia pre športové aktivity. Každá membrána ponúka množstvo výhod, ale sú tiež navrhnuté tak, aby splnili vyššie požiadavky pre konkrétne aplikácie odevu. Nepremokavosť môže byť až nad 10 000 mm a priedušnosť až 18 000 g/m²/hod. Membrána pre šport zahŕňa filmy 25 a 40 µm, membrány sú odporúčané pre viac odolné použitie ako napr. rukavice, obuv a ponožky.

Merino vlna

je omnoho jemnejšie než tradičná vlna. Jemnosť vláken je meraná v mikrometroch. Čím nižšia hodnota, tým jemnejší materiál. Merino vlákna využívané v odevnom priemysle majú zvyčajne hrúbku na úrovni 15 – 25 mikrometrov. Väčšina z nás pociťuje škriabanie pri hrúbke 28 mikrometrov. Merino je 100% prírodný materiál a preto vo väčšine prípadov nevyvoláva alergické reakcie. Vlna Merino dokáže zahriať aj ochladiť ľudské telo. Merino je tak teplé preto, lebo milióny drobných vzdušných vrecúšok sú zachytené medzi šupinkami, ktoré sú na povrchu vlákna, samozrejme po celú životnosť vlákna. V teplom prostredí merino udržiava povrch pokožky chladný pocit prostredníctvom “ochladzovania vyparovaním”. Má totiž vynikajúcu schopnosť odvádzať vlhkosť od tela aj v plynnom skupenstve (para). Syntetické tkaniny odvádzajú pot až po skvapalnení a preto môžu chladiť. Každé vlákno môže absorbovať viac ako 1/3 svojej vlastnej váhy bez pocitu navlhnutého alebo mokrého dotyku. Každé vlákno vlny merino dýcha cez svoju vnútornú štruktúru. Vlna merino nie je vhodným prostredím pre život baktérií. Dôvodom je vysoká schopnosť pohlcovať vlhkosť a nesúrodosť vlákna s veľmi členitým povrchom. Nezapácha ani po opakovanom prepotení. Prirodzenou vlastnosťou vlny je vysoká ochrana proti UV žiareniu. Skoro všetky zdroje uvádzajú že merino je aj nehorľavé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *