Doplnky

Kondičná príprava so smart hodinkami Garmin Vívoactive 3

S malou nadsázkou by sa dalo povedať, že ak chceš dnes trénovať a chodiť do fitka, musíš mať smart hodinky. Postihla nás doba inteligentnej technológie a bez toho sa to už nedá.
Len čo som začal zimnú prípravu a tentokrát som ju začal brať trochu zodpovednejšie, tak som s hrôzou zistil, že som vo fitku jediný bez nejakej fitko-aplikácie či hodiniek s pulzmetrom. Dokonca aj ten starý pánko, čo si asi aj so Steve Reeves tykal a pije namiesto ionťáka fľaškovú desinku, má také hodinky. Tak som si zadovážil jedny takéto hodinky aj ja. Že chodím cvičiť, už viete, že idem s dobou tiež, tak sa môžem venovať mojim novým Vívoactive 3. Vyberal som ich v časovom strese, nemal som čas ani chuť pátrať po stránkach, tak som si nechal poradiť od odborníkov priamo v Garmin.sk.

Moje požiadavky boli v celku jednoduché:

  • mali by merať pulz s čo možno najvyššou presnosťou pri behaní na
  • bežiacom páse pri HIIT tréningu
  • merať pulz aj bez hrudného pásu
  • merať pulz aj na motorke a možno, ak by sa dalo, tak aj kresliť trasu

Toto bolo podľa mňa to najpotrebnejšie, čo by som od takých hodín vyžadoval. V podstate by mi asi stačili aj nejaké lacnejšie, no rád som sa nechal presvedčiť nepriestreľnými argumentami, že potrebujem aj iné funkcie, ktoré ponúkajú až Garmin Vívoactive 3. Hodinky som chcel primárne využívať pri HIIT tréningu, doobjednal som teda k hodinkám rovno aj hrudný pás, pretože systém Garmin Elevate – pulzomer na zápästí má svoje limity a nedokáže zaznamenávať variabilitu srdcovej frekvencie a v konečnom dôsledku potom nemáte relevantné výsledky z vášho tréningu.

Pri bežnom nosení či pri dlhšie trvajúcej aktivite alebo skôr pri aktivite, kde srdcová frekvencia neskáče hore dole, je meranie zo zápästia úplne v pohode. Spomeniem ešte, že pri obyčajnom používaní bez zapínania nejakej aktivity, hodinky merajú pulz len pomocou zelených fotodiód. Z hrudného pásu berú údaje len pri zapnutej aktivite. Ako tretiu požiadavku som mal, aby sa dali používať aj na motokrose, merali pulz a zaznamenávali trasu. Trasu zaznamenávajú, pulzy merajú, tak aj táto požiadavka bola splnená. Vytkol by som im jediné, a to je cena. Predsa len si nechcete hodiny za tristo hneď pri prvom tréningu rozflákať niekde na dráhe. Preto je lepšie aj tu využívat hrudný pás a hodinky dávať niekam, kde budú čo najmenej na rane. Trebárs do vaku na vodu alebo do ľadvinky.

Do hodín sa dá stiahnuť moto appka, ktorá mimo iné dokáže automaticky merať kolá, len čo prejdete štartom viac ako jedenkrát. Už tu by som ich mohol pochváliť a prestať písať. Moje požiadavky boli na začiatku len tri, no nechal som sa presvedčiť na Vívoactive 3 pre ich ďalšie funkcie, na ktoré som sa používaním celkom namotal a začal ich využívať. Pri svojej kondičnej a silovej príprave mám v zostave zaradených aj pár silových cvikov, kedy zapínam aplikáciu „Sila“. Tá sama počíta počet opakovaní, série aj čas oddychu. Počas odpočinku si môžete do hodiniek napísať aj hmotnosť závaží či prípadne korigovať počet opakovaní. Počet opakovaní, pochopiteľne, počítajú len pri pohybe ruky, na ktorej ich máte. Ak budete robiť predkopy, tak to bohužiaľ, nedokážu zaznamenať. Preto sa dá manuálne dopísať počet opakovaní aj závažie hneď po docvičení série. Ihneď po nahratí údajov do mobilu viete každé cvičenie spravovať a dopísať si aj typ cviku. Mnoho cvikov hodinky rozpoznávajú samé, niektoré sú prednahraté a stačí ich len prideliť. Nakoniec máte celkom dobrý prehľad tréningu.

Ďalšie funkcie ako krokomer, počet nastúpaných a zídených poschodí, spálené kalórie, ovládanie kamery Virb cez hodinky, po spárovaní s mobilom ovládanie hudby či zobrazovanie upozornení, výzvy na splnenie denných cieľov, splnenie cieľov a úplný základ – zobrazovnie času a dátumu. Vzhľad tohto zobrazenia sa dá meniť od mnou preferovaných „digitál“ až po elegantné ručičkové s chronografom. Hodinky majú funkciu umiestnenia hodín na pravú alebo na ľavú ruku a podľa toho si viete prehodiť aj obraz. Časom som si ich otočil gombíkom k lakťu a bočnou dotykovou lištou na rolovanie k zápästiu. V podstate úplne opačne, ako je tradičné, no viac mi to tak vyhovuje. A aby som nezabudol, tak Vívoactive 3 vedia automaticky rozpoznať bez zapnutia aktivity chôdzu, beh, bicyklovanie… a neskôr tieto údaje zobrazujú v mobilnej apke. V apke sa zobrazuje aj čas a kvalita spánku či odpočinku a stresu. Toto sú skrátka veci, ktoré sa vám určite zapáčia a chcete ich mať.

Ako posledné z funkcií, ktoré Vívoactive 3 majú, spomeniem funkciu odhadu VO2 max na základe údajov o srdcovom tepe. Z Elevate pulzomera na zápästí vám poskytne presnejší obraz o úrovni vašej kondície. Na základe týchto údajov tiež odhadne váš kondičný vek, ktorý môžete znižovať tvrdým tréningom a cvičením. Nespomínal som rôzne funkcie okolo golfu a lyží či snowboardu, ale tomu sa nevenujem, tak to ani neriešim. Hodinky to majú, kto chce, ľahko si naštuduje. Záverom treba napísať, že smart hodinky som bral skôr ako nutnosť k tréningu, no teraz ich mám skoro ako neoddeliteľnú súčasť. Počas dňa si sem tam skontrolujem pulz či prejdené kroky, no pri cvičení ich mám na počítanie opakovaní, sérií aj dodržiavanie prestávok. Hneď po tréningu zanalyzujem pulzy, prepočítam, koľko som nazdvíhal a hneď sa mám z čoho tešiť :-D. Alebo skôr motivovať do ďalšieho tréningu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *