Dakar 2016

Súdruhom z Rakúska nesmierne záleží na pokračujúcej sérii 14 víťazstiev a dala do nového ročníku všetko. Po nečakanom odchode Marca Comu na vrchole úspechov a síl sa bude o udalosti dlho diskutovať. Silne rozkolísal pomer síl v štartovom poli a ponúkol tak uvoľnený trón k boju. KTM musela rýchlo zosumarizovať základňu a vyraziť do organizácie.

Tri ladičky zažili v Južnej Amerika málo svetlých chvíľ. Yamaha doteraz nedokázala nadviazať na sériu úspechov z 90-tych rokov, kedy Peterhansel doslova valcoval konkurenciu. Čudné, pretože potom ako jediná firma továrensky jazdila a rozvíjala 450-ky v dobe, keď prakticky všetci jazdili na veľkých objemoch. 

01. január 2016
Navštívené: 911 x

Sherco

Je sympatické, že francúzsko-španielska fabrika stavia každoročne na štart Dakaru dve továrenské motorky. Napriek malému rozpočtu sa snažia v rámci možností miešať poradím a upozorňovať na značku. Sherco 450 Rally bolo doteraz iba okapotované enduro s motorom našľahaným na maximum možného výkonu.

 

Súpiska na Dakar 2016 je naplnená hviezdami. Môžeme ich rozdeliť na rôzne kategórie.

Napríklad podľa skúseností na starých psov, ktorí pričuchli k Afrike aj k Južnej Amerike (Faria, Rodrigues, Goncalves, Casteu, Jakeš, Duclos, Verhoeven). Na mladých psov, odslúžiacich nejeden ročník novodobého charakteru (Svitko, Barreda, Pedrero, Botturi) a na zasranov, drzých a schopných (takmer) nováčikov (Price, Walkner, Klymčiw).

31. december 2015
Navštívené: 1018 x

Ivan Jakeš je náš najúspešnejší jazdec čo do umiestnenia na Dakare. V roku 2013 dosiahol na 4.priečku a šokoval motoristický svet. O dva roky neskôr vyhral dve etapy. Zároveň je jediným Slovákom, jazdiacim na Dakare v Afrike aj v Južnej Amerike. Napriek tomu každoročne zápasí s nedostatok financií a bojuje o priazeň sponzorov.

Okrídlená značka stále bojuje s KTM o prvenstvo. Je rozdiel v ich prístupoch. Honda berie Dakar ako číru prestíž a je ochotná angažovať kohokoľvek. Naopak KTM všetko rieši cez predaje a trhy, tak angažuje iba jazdcov z veľkých moto krajín.

19.11.2015 prebehla tlačovka v bratislavskej Design Factory, kde Števo Svitko ukázal novú motorku a v besede okomentoval všetky súvislosti ohľadne nadchádzajúceho Dakaru 2016. Niečo zastalo po starom, iné sa zmenilo.

30. december 2015
Navštívené: 1036 x

Dakar 2016 klope na dvere a prípravy sú v plnom prúde. Zárukou kvality tratí by mal byť Marc Coma ako technický riaditeľ. Jeho nečakaný odchod z pozície svetovej rally špičky je dodnes obostretý rúškom tajomstva. Ale skúseností a rešpektu má na rozdávanie.

23. november 2015
Navštívené: 2846 x

Novú, voňavú, málo jazdenú, trochu popadanú dakarku chalani už zaviezli do prístavu Le Havre, tak sa dolaďovalo na starej“, ktorá je v podstate úplne identická.